25 серпня 2024 року - 100-річчя від дня народження непересічної особистості, талановитого майстра слова, класика української літератури - Павла Архиповича Загребельного.
Народився Павло Загребельний 25 серпня 1924 р. в с. Солошине на Полтавщині.
Навчався майбутній письменник у Солошинській середній школі. У старших класах захоплювався математикою. Мріяв бути вченим. У червні 1941 року Загребельний закінчив десятирічку. Збирався вчитися далі, але почалася війна. Вчорашній випускник, ще не маючи повних сімнадцяти років, пішов добровольцем до армії. Був курсантом 2-го Київського артучилища, брав участь в обороні Києва, в серпні 1941-го дістав важке поранення. Після госпіталю знову військове училище, знову фронт, чергове тяжке поранення в серпні 1942-го, після якого — полон, і до лютого 1945-го — нацистські концтабори.
З 1946 року навчався на філологічному факультеті Дніпропетровського університету. По його закінченні, майже півтора десятиліття журналістської роботи (в обласній дніпропетровській газеті, в журналі «Вітчизна» в Києві), поєднуваної з письменницькою працею.
Павло Загребельний сьогодні є одним з найпопулярніших українських письменників, а твори відомі далеко за межами України, перекладалися багатьма мовами світу, неодноразово екранізувалися.
Його називають Нестором-літописцем з ХХ століття, адже романи Павла Загребельного (а їх є понад 20) – це своєрідний літопис багатостраждальної української історії від сивої давнини Київської Русі до першого десятиліття незалежності.
І сьогодні, у складні воєнні часи випробувань для Української держави, пророчими і надактуальними залишаються слова великого українця Павла Загребельного: «Найдорожче для людини – це думка, а вся солодкість думки – в рідній мові. Ворог може захопити територію. Він може сплюндрувати міста й села. Але доки живе душа народу – народ безсмертний. Вмирає душа – вмирає й народ. Без мови немає народу. Він зникає з лиця землі, як древні ацтеки. Чи не тому ворог зазіхає найперше на мову народу, який він хоче уярмити?».
Запрошуємо усіх охочих ознайомитися із творчим доробком письменника.
Немає коментарів:
Дописати коментар